Гусятинська філія
Тернопільського обласного відділення МАН України

ЧЕРЕВАТИЙ ЯРОСЛАВ МИКОЛАЙОВИЧ

Тема роботи: Збручанські мінеральні води: гідрогеологічна характеристика та використання для санаторно-курортного лікування


Керівник роботи: Ковальчук М. А.


Секція: Гідрологія



Дослідження рідного краю є актуальним питанням сьогодення. Тим більше, якщо воно відноситься до найбільших його багатств. Такими для нашої місцевості є унікальні Збручанські мінеральні води: Збручанська «Нафтуся» (смт. Сатанів), «Новозбручанська» (смт Гусятин) та високомінералізовані води: ропа (смт. Гусятин) і розсоли (смт. Сатанів).

Отже, в результаті дослідження встановлено, що Збручанське родовище (190 тис.м³) мінеральних вод у 6 разів більше за Трускавецьке і в 2,5 рази більше за Східницьке та Трускавецьке разом узяті, а за площею залягання є одним з найбільших як в Україні, так і за кордоном і має, практично, невичерпні запаси для подальшого розвитку.

Проте, на Тернопільщині давно нікому немає справи до унікальних мінеральних джерел Новозбручанського родовища. Також доволі низькими є обсяги використання Збручанської «Нафтусі» (смт. Сатанів) – лише 12 м³/добу (4380 м³/рік) або 4,67 % від максимуму.

Тому, метою наукової роботи є дослідження гідрогеологічних властивостей Збручанських мінеральних вод та пошук шляхів їх використання для санаторно-лікувальних закладів курортів Гусятин і Сатанів.

Отож, отримані результати дослідження свідчать про те, що підтверджений численними клінічними досліджен¬нями позитивний профілактичний вплив води типу Збручанська «Нафтуся» («Новозбручанська») на системи травлення, сечостатеву, систему обміну речовин дозволить знизити рівень захворюваності населення України. Саме всі характеристики, наведені вище, дозволяють вважати Збручанські мінеральні води основним і найбільш цінним ресурсом в бальнеології.